Aktuality 2019-2020

21. február 2020 – Deň materinského jazyka

Materinský jazyk nás sprevádza celým životom a zásadne ovplyvňuje naše vnímanie sveta. Je dôležitou súčasťou identity každého človeka a diverzita jazykov predstavuje kultúrne dedičstvo ľudstva, o ktorého zachovanie sa treba starať.

    

 

{youtube}eotbTA99MzI{/youtube}

 

Aj v našej škole to tento deň „žilo materinským jazykom“. Ráno prispeli dievčatá z III. A príspevkom do rozhlasu v podobe rozhovoru v rôznych jazykoch, ktorý podčiarkol silu materinského jazyka. Ďalšou aktivitou bola výstava kníh na 2. poschodí, ktoré tvorili žiaci prvého a druhého ročníka. Zároveň sme vyhodnotili túto školskú súťaž v tvorbe kreatívneho obalu i textu knihy:

 

1. miesto – Monika Jagnešáková – I. K

2. miesto – Mária Stahoňová – I. B

3. miesto – Nina Pindjaková – I. A

 

Žiačky boli odmenené vecnými cenami v podobe kníh a pochvál.

    

Po veľkej prestávke nasledovalo kultúrne doobedie v podobe súťaže Tancuj, spievaj, recituj, hraj, rapuj, dramatizuj... v materinskom jazyku. Výkony našich žiakov, ktorí sa prihlásili, považujeme za obdivuhodné. Tancovali, dramatizovali, vytvorili video, recitovali, prispeli vlastnou recitačnou tvorbou, hrali, spievali, tvorili poppoéziu, maľovali…, a to všetko v materinskom jazyku. Niektorí sa kreatívne obliekli do farieb slovenskej vlajky, čo zvýraznilo myšlienku dňa. Rozhodnúť, kto bol ten najlepší, naozaj nebolo jednoduché. Ale víťazi sú všetci, pretože sa chcú umelecky rozvíjať, zapájať do aktivít, tešiť sa z vlastného výkonu, postaviť sa na javisko, potešiť ostatných…

Úprimne ďakujeme všetkým.

 

1. miesto – Tatiana Pientáková, Alžbeta Iglárová – III. B – tanec, tvorba videa, recitácia

2. miesto – Michaela Vojtaššáková – I. M, Miriam Vargončíková – I. A – spev

3. miesto – dievčatá z III. A – prezentácia firmy, spev, tanec