Aktuality 2018-2019

Beseda s poslancom Európskeho parlamentu Ivanom Štefancom

Na základe našej dlhoročnej úspešnej spolupráce (skype diskusie, pozvanie našich žiakov a učiteľa do EP v Štrasburgu, prijatie osobného pozvania) s europoslancom Ivanom Štefancom sme sa rozhodli pozvať ho na besedu k nám do školy v rámci projektu EUROSCOLA 2019.

 

Pri poslednom stretnutí s pánom Štefancom v novembri 2017 nám sľúbil, že ďalšia beseda už bude prebiehať bez IKT a iných dorozumievacích prístrojov – jednoducho naživo. Stalo sa tak 26. novembra 2018, kedy nás osobne navštívil pán Štefanca, čo nás nesmierne potešilo.

 

Pán europoslanec prišiel spolu so svojou asistentkou Radanou Holocsi. Besedy sa zúčastnili žiaci zo IV. M, IV. B a II. M triedy. Záštitu nad vedením akcie prevzala Ing. Eva Borovjáková spolu s členmi projektového tímu EUROSCOLY 2019 Tatianou Pientákovou, Jánom Malákom a Máriom Čiernikom. Podujatie sme otvorili hymnou EÚ. Prítomných sme oboznámili s tým, čo sme počas tejto súťaže na škole, ale aj mimo nej urobili, s kým sme diskutovali a ako sme šírili povedomie o EÚ. Viedli sme rôzne kampane, vytvorili sme náučný program Mladý cestovateľ Európou, uskutočnili vedomostnú súťaž EUROGAMES, vytvorili sme video spot #Tentorazidemvolit a mnoho ďalších aktivít. Všetky tieto udalosti sa premietli do pár minút prezentácie. Neskôr sme v krátkosti odprezentovali našu školu a jej najväčšie úspechy. Po prezentácii sa dostal k slovu pán Štefanec, ktorý nám hovoril o fungovaní EÚ, blížiacich sa EURÓPSKYCH VOĽBÁCH – našej hlavnej témy v rámci projektu Euroscola 2019. Zamysleli sme sa aj nad otázkou: Prečo ísť voliť do EP? Pozreli sme sa na možné členské krajiny EÚ v budúcnosti, prípadne členstvo Turecka v EÚ, Sacharovu cenu za slobodu myslenia, voľby na predsedu Európskej komisie. Dotkli sme sa tém tuzemskej politickej scény – vzťahov Slovenska a Ruska, kauzy Ján Kuciak, Migračný pakt OSN. Pri takto super zorganizovanej akcii nám čas utiekol príliš rýchlo.

 

Z návštevy pána Ivana Štefanca si odnášame množstvo poznatkov, ktoré nám pomôžu v lepšom pohľade na EÚ a jej význam pre našu krajinu. Ďakujeme Vám za Váš čas strávený v našej spoločnosti a tešíme sa na ďalšiu osobnú návštevu.