Aktuality 2016-2017

Dedičstvo otcov zachovaj nám pane …

Ukončenie zberu úrody sa vždy spájalo s oslavou – dožinkami. Naši predkovia tento deň oslávili poďakovaním sa Bohu za úrodu, spevom a tancom. Táto pekná tradícia sa v našom regióne postupne vytráca a tak sa žiačky Strednej odbornej školy v Námestove rozhodli pre návrat k „dedičstvu otcov“ a usporiadať dožinkovú slávnosť s názvom „Koho zem obrábaš, toho chlieb ješ“. 18. septembra 2016 ožil amfiteáter v Námestove.

 

Dožinky sa začali svätou omšou a požehnaním úrody. Nasledoval bohatý program, ktorý sa niesol v tradičnom duchu – vystúpenia folklórnych súborov, prehliadka krojov, prehliadka tradičných remesiel a veľa iných aktivít pre deti a dospelých.

No nielen návrat do minulosti, zábava, ale hlavne láska bola hlavnou ingredienciou tohoto dňa. Láska k blížnemu a ochota pomôcť. Celá akcia mala totiž charitatívny rozmer. Pomôžem si citátom Matky Terezy „Všetko, čo robíme, je iba kvapka v mori, ale keby sme to nerobili, tá kvapka by tam chýbala.“ Tou chýbajúcou kvapkou sme pomohli Veronike v jej náročnej ceste za zdravím.

Dovolím si povedať, že počas celých dožiniek bolo cítiť, že boli pripravované s láskou a tak veríme že láska, ktorú zasiali všetci zúčastnení, sa vráti v podobe bohatej úrody úsmevov, súdržnosti, obetavosti …..

Nedá sa vymenovať jednotlivo všetkých ľudí, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli k tomuto nezabudnuteľnému dňu a tak spomeniem len hlavné organizátorky: Ľudmilu Gočálovú, Teréziu Laššákovú, Teréziu Vorčákovú, Viktóriu Strokovú a Martinu Strakovú.

No naše ĎAKUJEM patrí všetkým zúčastneným.