Aktuality 2021-2022

DILONGOVA TRSTENÁ 2022

„Láska Božia je priepasť. Z rúk do rúk ide lano Všemohúceho.

Chyťte sa ho. Keď neviete ako, my sme tu.“

Rudolf Dilong

phoca thumb m 001

 

3. júna 2022 sme sa zúčastnili celoštátnej súťaže v umeleckom prednese slovenskej a svetovej spirituálnej poézie a prózy. Rudolf Dilong rodák z mesta Trstená. Svojou tvorbou sa zapísal do slovenskej literatúry ako moderný básnik, ktorý ani v poézii nezatajoval svoj františkánsky rehoľný habit a zároveň mu kňazské rúcho nebránilo v tom istom okamihu vnímať svet z dynamiky mimokláštorného života.

Potuloval sa po celom svete, nemohol sa vrátiť domov a zomrieť v rodnom meste. No vždy bol svojím životom, svojou poéziou, hľadačom krásy slova a milovaného oravského kraja.

Aj my sme hľadali krásu v pozorovaní jeho veľkého literárneho diela, v recitovaní prózy a poézie Rudolfa Dilonga.

Na recitačnú súťaž prišlo vyše 80 účastníkov z celého Slovenska. Slávnostné otvorenie bolo spojené s kultúrnym programom v Dome kultúry v Trstenej. Zlatým klincom programu bol slovenský herec a glosátor Lukáš Latinák. Na javisku nám zarepoval Žltú ľaliu od autora Jána Bottu. Celé jeho vystúpenie bolo veselé, vtipné aj povznášajúce i poučné.

Našu školu reprezentovali Renáta Finiková (III. M) a Viktória Skurčáková (II. M). Síce sme nevyhrali, ale odchádzali sme s krásnymi zážitkami, skúsenosťami i spomienkami.