Aktuality 2014-2015

eTwinning projekt – návšteva z Talianska z Pordenone

V apríli sa nám naskytla možnosť, aby sme v našej škole privítali hostí z Talianska z družobnej strednej školy I. I. S. Flora z Pordenone, v rámci projektu eTwinnig. Bola to šanca, aby sme im opätovali úžasnú starostlivosť a pohostinnosť, ktorú sme zažili v októbri minulého roku v Taliansku.

 

 

Naši zahraniční priatelia do Námestova pricestovali v stredu ráno 15. októbra 2015. Privítali sme ich chlebom a soľou, tak ako to kedysi robili naši predkovia. Školská kapela ELSE a nadšené folkloristky im pripravili krátky program na privítanie v aule školy, kde sa prihovorila aj pani riaditeľka Ing. E. Šušková. Po oddychu a občerstvení v škole, sme v našom kostole sv. Šimona a Júdu mali spolu možnosť vypočuť si nádherné tóny organu, ktorý rozozvučal p. Bohucký. Následne hosťom aj našim študentom niekoľko slov o kostole a farnosti porozprával vdp. dekan B. Dibdiak. Primátor mesta J. Kadera, ktorý nás prijal v zasadačke MÚ, hovoril o minulosti a súčasnosti Námestova. Z MÚ naše kroky viedli na nábrežie a potom do centra mesta.

Po skončení prehliadky mesta, Taliani ustatí po dlhej únavnej ceste, odišli do rodín našich žiakov, s ktorými trávili čas každý deň po skončení programu organizovaného školou.

Vo štvrtok sme našim priateľom z Talianska ukázali krásy Oravy, keď sme ich sprevádzali na Oravský hrad a do Oravskej Lesnej na Tanečník na Oravskú lesnú železnicu. Nádherná príroda, hlavne lesy, ich však očarili najviac.

V piatok nám skomplikovalo plány nepriaznivé počasie, a tak z pôvodného programu zostala len návšteva pamiatky UNESCO dreveného kostolíka v Tvrdošíne a pridali sme súkromnú Art galériu Shurger, ktorej majiteľka nás ochotne prijala. V poobedňajších hodinách návštevníci z Talianska využili ponuku našich školských kaderníckych a kozmetických salónov, kde im šikovné žiačky našej strednej odbornej školy urobili krásne účesy a nalíčili ich. Podvečer nám M. Kasan z K a F projektu nezištne poskytol priestory katolíckeho domu, kde sa uskutočnila rozlúčková párty. Súčasťou programu bolo vystúpenie tanečníkov a diskotéka. Vytvorila sa neopakovateľná atmosféra, v ktorej sa študenti z oboch škôl spolu porozprávali, zatancovali si, jednoducho sa spolu zabavili.

Myšlienka projektov eTwinningu o dvojiciach (twin znamená dvojča), ktoré sa spoja, aby sa vzájomne obohatili a niečo sa spolu naučili, sa naplnila. Ťažko by mohli tráviť ľudia čas spolu bez toho, aby sa navzájom neovplyvnili. A je úžasné, že komunikácia napriek rozdielnym materinským jazykom neviazla. Väčšinou pomohla angličtina a občas aj „ruky a nohy“.

Autobus našich talianskych priateľov z parkoviska pri priehrade zamieril do Talianska 18. apríla 2015 v sobotu ráno. Na tvárach sa objavili aj slzičky. Lúčili sme sa s tým, že táto výmena je len začiatkom našej spolupráce, že sa s radosťou stretneme znova aj v Námestove aj v Pordenone, a dúfame, že sa to podarí uskutočniť už v nasledujúcom školskom roku.

Najkrajšie z celého stretnutia je vari uvedomenie si, že napriek rôznosti jazykov, kultúr a ďalších rozdielov, sme našli veľa spoločného. Avšak najväčším obohatením je to, že človek stretol človeka a „človečinu“ bolo možné uvidieť aj vycítiť z očí účastníkov z oboch strán.

Spolupráca mnohých ľudí zo školy počnúc vedením, cez pedagógov až po študentov, priniesla svoje ovocie. Spolu sme to dokázali.