Aktuality 2015-2016

EUROSCOLA 2015 a poznávací zájazd Štrasburg – Paríž – Praha

V minulom školskom roku sa žiaci našej školy zapojili do súťaže vyhlásenej Európskym parlamentom pod názvom EUROSCOLA 2015. Usporiadali množstvo podujatí v škole a na verejnosti, ktorých cieľom bola diskusia o Európskej únii, jej smerovaní, o možnostiach a perspektívach mladých ľudí a o oblastiach, ktoré môžu ovplyvniť rozhodnutia Európskeho parlamentu.

 

 

 

{youtube}ExTdbozag8g{/youtube}

 

Naše úsilie sa vyplatilo a na našu veľkú radosť sme dostali pozvánku, aby sa 24 žiakov a dvaja pedagógovia, Ing. Eva Borovjáková a Ing. Lucia Medvecká, zúčastnili pracovného dňa v Európskom parlamente v Štrasburgu. Rokovacia sála sa 27. novembra 2015 zaplnila žiakmi zo 17 členských krajín Európskej únie. Po uvítaní a predstavení Európskeho parlamentu ako jedného z hlavných orgánov Európskej únie, sa začala prezentácia zúčastnených škôl. Našu školu predstavili v angličtine tretiaci Mária Slaničanová a Lukáš Matkulčík. Po medzinárodnom obede a občerstvení nás čakala pracovná časť dňa, ktorá sa začala hrou EUROGAME o všeobecnom prehľade o histórii a súčasnosti EÚ. Žiaci vytvorili štvorčlenné tímy, zložené zo zástupcov rôznych krajín. Každá otázka v teste bola v inom jazyku, preto žiaci museli medzi sebou komunikovať a obchodovať s otázkami s inými družstvami. Bolo zaujímavé, ako sa súťažiaci spojili v spoločnom úsilí pochopiť význam otázky a spoločne ju vyriešiť a dokázať spolupracovať v rôznych jazykoch. Hlavným programom dňa bolo rokovanie vo výboroch, prezentácia pripravených tém a vypracovanie vlastnej správy, ktorá bola prezentovaná na zasadaní. Deň ukončila hymna EÚ. Z EP sme si odniesli množstvo skúseností – komunikáciu v cudzom jazyku, nové kontakty, možnosť vyskúšať si hlasovanie v EP a najmä dôležitosť ovládať cudzie jazyky na vynikajúcej úrovni. Ďakujeme.

 

Okrem pracovného dňa v EP nám Mgr. Andrea Pazúriková pripravila úžasný poznávací zájazd v predvianočnej Európe, ktorý sa začal v Norimbergu v centrále nacizmu. Po ňom sme navštívili Stuttgart a jeho múzeá Porsche a BMW Museum. Vianočné trhy v Štrasburgu mali čarovnú atmosféru. Najočakávanejšia bola návšteva Paríža s jeho skvostami – zámok Versailles a jeho záhrady, Baziliku Sacré – Coeur – Baziliku Božského srdca v štvrti Montmartre s jej úžasnou uličkou umelcov, Invalidovne, Champs-Élysées. Eiffelovu vežu sme navštívili dokonca dvakrát – podvečer vysvietenú a cez deň sme na jej druhom poschodí obdivovali z výšky celý Paríž, zastavili sme sa pri Víťaznom oblúku, navštívili sme Louvre – galériu s množstvom umeleckých diel (najviac sme hľadali obraz Mony Lisy). Úžasná bola aj Katedrála Notre Dame, známa dielom Victora Huga Chrám Matky Božej v Paríži. Po poznávacom výlete sme si zaslúžili oddych v Disneylande, kde sme strávili celé popoludnie. Množstvo atrakcií, nečakaných zážitkov, adrenalínu, rozprávkových postavičiek a kolotočov nenechali chladnými nikoho. Super zážitok.

Posledný deň patril Prahe – metropole Česka. To sme sa cítili už skoro ako doma. Čakali nás vianočné trhy, Staromestská radnica, Pražský orloj, Hradčany, tancujúci dom, Karlov most, Katedrála svätého Víta. My sme si svoj vianočný darček vybrali už teraz.

 

Tento veľmi vydarený výlet sa uskutočnil napriek nepriaznivej situácii v Európe. Na záver chceme poďakovať všetkým, ktorí sa výletu zúčastnili a vytvorili krásnu, bezproblémovú a radostnú atmosféru.

 

Pocity našich žiakov:

 

„Moje dojmy? Som študentkou tretieho ročníka našej školy a mojou úlohou bolo v parlamente predstaviť našu školu. Veľmi sa mi na výlete páčilo. Je pravda, že programu bolo naozaj dosť a všetci boli unavení, ale zažili sme spolu mnoho krásnych chvíľ a mne osobne sa to páčilo.“ Mária S.

„Zistili sme, že treba ovládať angličtinu na vynikajúcej úrovni.“ Vanesa J.

„Do Európskeho parlamentu sa vrátim. Ako europoslanec.“ Róbert P.