Aktuality 2016-2017

EUROSCOLA 2017

Všetko sa to začalo v prvom polroku šk. roka 2016/2017. Informačná kancelária Európskeho parlamentu (EP) vyhlásila súťaž EUROSCOLA 2017. SOŠ Námestovo sa tiež do tejto súťaže zapojila s nádejou na úspech.

Žiaci našej školy usporiadali množstvo podujatí v škole i na verejnosti, ktorých cieľom bola diskusia o Európskej únii a jej smerovaní v nasledujúcich rokoch. Všetko sme úhľadne spracovali s túžbou vyhrať a poslali do Bratislavy – sídla Informačnej kancelárie EP na Slovensku. O pár dní na to žiaci Erika Grofčíková a Ján Malák spolu s p. učiteľkou Ing. E. Borovjákovou prebrali diplom za 1. miesto v konkurencii 18 škôl z celého Slovenska.

Naša snaha sa vyplatila, a tak sa 24 žiakov pod vedením pani riaditeľky a vybraných pedagógov zúčastnili pracovného dňa v Európskom parlamente v Štrasburgu. Vo štvrtok 27. apríla 2017 sme sa ocitli v kreslách poslancov EP. Prvým bodom programu bolo uvítanie všetkých zúčastnených. Po uvítaní sme si pozreli krátke video, v ktorom nám bol predstavený Európsky parlament. Následne sa začala prezentácia zúčastnených škôl. Našu školu predstavila tretiačka Betka Mazuráková s Adriánom Matisom a Jána Malákom, a to v typickom slovenskom odeve – kroji. Adrián Matis spríjemnil atmosféru hrou na heligónke. Po veľmi chutnom obede nás čakala pracovná časť dňa, ktorá sa začala hrou EUROGAME. Hra EUROGAME bola pre nás len rozbehom a na rade bolo rokovanie vo výboroch, prezentovanie pripravených tém a spracovanie „reportu“, ktorý bol prezentovaný v rokovacej sále. Z EP sme si odniesli veľa skúseností, ako napríklad komunikáciu v cudzom jazyku na vynikajúcej úrovni. Ďakujeme EP za možnosť zúčastniť sa takéhoto dňa.

Deň v parlamente bol len zlomok z celého nášho programu. My sme na tento zájazd nestrávili len pracovne. Mgr. Andrea Pazúriková pripravila neskutočný poznávací zájazd po Európe, ktorý sa začal v Nemecku, kde sme spoznávali zámky a kláštory – Ludwigsburg, Schloss Solitude a Kloster Bebenhausen. Zaslúžený oddych prišiel v Europa-Parku, kde sme strávili skoro celý deň. 70 hektárov atrakcií – dráhy, cirkus, ľadová show, 5D kino a mnoho ďalších. Niet atrakcie, ktorú by sme nevyskúšali aspoň raz. Naša poznávačka mohla pokračovať teraz vo Švajčiarsku. Navštívili sme Rýnske vodopády a jedno z najväčších švajčiarskych miest – Zürich. V Zürichu sme sa prechádzali po jednej z najdrahších európskych ulíc – Bahnhofstrasse. Deň pre nás nekončil a našim ďalším cieľom bol jeden z najromantickejších ostrovov v Európe – Blumeninsel v Bodensee, ideálne miesto pre zaľúbených. Za účelom dostať sa skôr do hotela, prepravili sme sa trajektom pri západe Slnka, a to bol nezabudnuteľný zážitok. Zostával už iba jeden deň zájazdu a ten sme venovali hlavnému mestu Lichtenštajnska – Vaduzu. Ocitli sme sa pri jedinom futbalovom štadióne v tejto krajine, na ktorom hrá svoje domáce zápasy miestny FC Vaduz a Lichtenštajnská futbalová reprezentácia. Vo Vaduze na zámku Hohenliechtenstein býva aj knieža Hans Adam II. so svojou rodinou. Zámok je verejnosti neprístupný, a tak sme prezreli len okolie. Pohľad na Vaduz z tohto zámku musí byť naozaj úchvatný. Našou poslednou zastávkou sa stal LEGOLAND v Nemecku. Opäť sme mali možnosť vyskúšať množstvo atrakcií.

Tento výlet hodnotím veľmi kladne, nakoľko sa zišla skvelá partia žiakov a pedagógov, ktorí vytvorili bezproblémovú i radostnú atmosféru. Nemôžeme zabudnúť na šoférov autobusu, bez ktorých by sme sa nezaobišli. Všetkým organizátorom i zúčastneným patrí veľké ĎAKUJEM.