Aktuality 2019-2020

I. B a I. M v DIVADLE

19. februára 2020 sa žiaci I. B a I. M zúčastnili divadelného predstavenia ZLOČIN A TREST od F. M. DOSTOJEVSKÉHO v MESTSKOM DIVADLE ŽILINA.

 

„V čase, keď sa so smrťou narába ako s marketingovým produktom, keď sa stala atraktívnym obchodným artiklom na zvyšovanie sledovanosti rôznych médií, je veľmi zaujímavé sledovať analytický príbeh toho, čo sa deje na druhej strane. Teda nie krimipríbeh, ale vnútorné pnutie, dôvody a stav mysle, v akej sa príbeh odohráva.“

    

Hlavnou postavou románu je chudobný petrohradský študent Rodion Raskoľnikov. Bol veľmi nadaný. V odbornom časopise mu vyšiel článok, v ktorom obhajuje právo človeka „v záujme dobrej veci“ odstrániť niekoho, kto škodí väčšej skupine ľudí. Keďže je veľmi chudobný, hrozí mu, že pre nedostatok peňazí bude musieť prerušiť štúdium. Kvôli sebe i svojej sestre, ktorú matka núti vydať sa za bohatého, ale nemorálneho muža, sa rozhodne zabiť starú úžerníčku, ktorá zdierala mnoho chudobných ľudí (peniaze od nej si požičiaval i Raskoľnikov). Svoj čin chladnokrvne naplánuje a je presvedčený, že robí dobrú vec, lebo táto žena bola zlom. Svedkom tejto vraždy sa ale nechtiac stala i sestra úžerníčky, a tak Raskoľnikov zabije aj ju. Napriek hroznému činu, ktorý spáchal, spočiatku nemá žiadne výčitky svedomia: „Nezabil som človeka, ale princíp!“ Postupne ho ale začnú prenasledovať vidiny, strach a aj spomínané výčitky. So svojím trápením sa zdôverí priateľke Soni, ktorá ho presvedčí, aby sa priznal a prijal trest – lebo inak sa výčitiek svedomia nezbaví. Po zložitom vnútornom zápase sa Raskoľnikov napokon prizná. Je odsúdený na nútené práce na Sibíri, kam s ním odchádza aj Soňa. Až prijatie trestu znamená pre Raskoľnika vykúpenie.

Našim žiakom z I. B a I. M sa v tomto predstavení predviedli známi herci: Michal Režný, Jana Oľhová, Ján Dobrík,…

Ďakujeme za možnosť zúčastniť sa naozaj hodnotného divadelného predstavenia.