Aktuality 2018-2019

Kultúra v podobe divadla ako svedectvo doby

O kráse divadla ako druhu umenia sa snažíme presvedčiť aj žiakov Strednej odbornej školy podnikania a služieb v Námestove. A myslíme si, že sa nám to celkom darí:

 

 

Hodnotia to takto:

„Nikdy som nebol v divadle a som rád, že nám to táto škola umožnila…“

„Asi sa mi to páči viac ako kino, vezmem tu cez víkend frajera…“

„Tí herci to fakt super hrali, nechápem, ako to tak dokážu prežívať…“

„Je super, že je to dielo z povinnej literatúry, riadne mi to pomôže na maturite a je to určite lepšie, ako čítať tento dlhý román…“

„Páčila sa mi možnosť odfotiť sa s hercami…“

„No, aspoň som po dlhej dobe vybral zo skrine košeľu a motýlika…“

17. októbra 2018 sa žiaci III. B a III. M zúčastnili divadelného predstavenia SMRŤ SA VOLÁ ENGELCHEN – príbeh, ktorý sa odohrával počas 2. sv. vojny, kedy vypálilo komando moravskú obec Ploština, čoho bol autor Ladislav Mňačko ako mladý partizán svedkom.

    

25. októbra 2018 sa žiaci II. B a II. M zúčastnili divadelného predstavenia ZLOČIN A TREST, ktoré je fascinujúcou adaptáciou Dostojevského románu o prekročení hraníc, o psychologickom zázname o jednom zločine. Táto návšteva DIVADLA V ŽILINE bola tak trochu výnimočná, pretože sme mali možnosť stretnúť sa a odfotiť s hercami po predstavení. V srdciach nám zostane úžasný pocit z osobného stretnutia s Michalom Režným, Jánom Dobríkom a Ivanou Kubáčkovou. Odfotografovali sme sa s plagátám EUROSCOLA 2019, čo poslúži aj na ďalšie účely.

    

Musíme pochváliť našich žiakov, pretože sa správali naozaj spoločensky – pozorne sledovali, herci i zamestnanci divadla ich pochválili za pekné oblečenie a nazvali ich takto: „inteligentný vzor pre všetkých návštevníkov divadla“.

    

Obe literárne diela: Smrť sa volá Engelchen od Ladislava Mňačka a Zločin a trest od F. M. Dostojevského patria do repertoáru diel v maturitných zadaniach zo SJL, preto veríme, že im zostanú dlhodobo v pamäti…