18. novembra 2016 sme v Dome kultúry v Námestove premietli zostrih aktivít, ktoré išli v pásme TV noviny EUROSCOLY 2017 v SOŠ Námestovo. Týmto zostrihom sme žiakom, ale aj širokej verejnosti, predstavili tento projekt. Po skončení sme zisťovali názory a postoje žiakov, aj budúcnosť EÚ z ich pohľadu, čo im ten projekt priniesol a dal, čo hodnotia pozitívne alebo negatívne.
Z množstva názorov sme vybrali nasledovné:
„Vďaka tomu projektu sme spoznali europoslancov, prvýkrát sme si vyskúšali komunikáciu cez skype.“
„Museli sme si naštudovať veľa informácií o EÚ, lebo na diskusie sme museli byť pripravení. Bolo to niečo iné ako aktivity na bežných hodinách. Naučili sme sa pracovať s ľuďmi, spoznali sme nových ľudí, ktorých zaujíma dianie v EÚ a v politike. Najviac nás potešilo stretnutie s podpredsedom NR SR Andrejom Hrnčiarom. Mal pozitívne názory, ktoré sa týkali nášho predsedníctva. Veľmi nás zaujíma dianie v našom parlamente a od neho sme mali informácie z „prvej ruky“, nie sprostredkované a zostrihané cez média. Tých aktivít bolo veľa, ale dali nám odvahu komunikovať a donútili nás naštudovať si niečo viac, lebo bez toho by nebola komunikácia možná.“
„Tento projekt mi dal veľa vedomostí a skúseností, hlavne v oblasti skype konferencie. Prednáška s pánom policajtom Šándorom na tému „Obchod s ľuďmi“ ma šokovala, nechápem, čoho sú ľudia schopní.“
„Cez skype som sa dozvedela, ako to je v EÚ a akú úlohu zohrávajú štáty EÚ. Zaujímavé je porovnávať názory poslancov. Každý má na jednu vec iný názor. A potom, z čoho si máme vybrať my?“
„Euroscola je dobrá, lebo je tam veľa všakovakých aktivít a počas jej priebehu sa nedá nudiť.“
„Mne sa z programu páči „Vyhlásiť rok 2018 za rok Európskeho kultúrneho dedičstva“. Aj naša akcia ukázala, že Slovensko má čo ponúknuť. Som Slovenka, ale boli tam veci z našej kultúry, ktoré ma chytili, napr. staré remeslá a hlavne atmosféra, ktorú dokáže slovesný folklór vytvoriť.“
„Počas výmenného pobytu v Taliansku sme si vyskúšali znalosti angličtiny v praxi, ale hlavne sme prenikli do ich kultúry. Život v cudzích rodinách nám ukázal veľa zo zvyklostí, tradícií a národných rozdieloch, ktoré by mala EÚ viac približovať aj ostatným.“
„Osobne si myslím, že je dobré, že škola organizuje takéto veci, aby sa žiaci viac dostali do centra diania, či už v politike, cestovaní, alebo v našich tradíciách. Najviac sa mi páčila skype beseda, pretože mi ponúkla iný pohľad na EÚ, vďaka ktorej máme lepšie možnosti v cestovaní a vďaka eurofondom aj v oblasti ekonomiky.“
A budúcnosť EÚ…
„Vidím ju veľmi zle, lebo poslanci sa len hádajú a nevedia sa dohodnúť.
Myslím si, že EÚ sa niekedy rozpadne, pretože z každej strany hrozia teroristi, migranti, je tam veľa neriešených problémov.
Rozpad EÚ by pre nás nebol dobrý. Od toho závisí veľa našich príjmov.
EÚ by mohla byť lepšia ako doteraz. Nič sa nerobí s alkoholizmom a drogami, a to tu kosí ľudí.
Poslanci by mali menej hovoriť, sľubovať a viac robiť.
EÚ pre obyčajného človeka nebude v budúcnosti jednoduchá, lebo ľudia stále viac potrebujú peniaze a poslanci všetky príjmy pre obyčajných len znižujú a výdavky navyšujú.
Neodvážim sa povedať, ako to bude s EÚ v budúcnosti, pretože dianie vo svete môže všetko zmeniť.
Samozrejme EÚ má aj svoje mínusy, ako zavedenie eura, kvôli ktorému tu tak narástli ceny.
Budúcnosť EÚ neviem dobre odhadnúť. Už teraz je viac naklonená k zlému.
Veľké plus vidím v tom, že nás spája euro a angličtina. Postupom času sme zistili, že nám vo viacerých veciach pomáha, ale v mnohých aj zlyháva. Budúcnosť nevidím veľmi ružovo. Ceny rastú a v budúcnosti budú rásť ešte viac a v tom vidím problém,
EÚ je veľmi dôležitá, prepracovaná organizácia. Vďaka nej sa môže Slovensko rozvíjať a modernizovať.
Ak chce EÚ exitovať, musí vyriešiť utečeneckú krízu, ktorá je príčinou terajšieho rozpadu EÚ. Ak prekoná tieto zlé časy, svitne jej na lepšie.“