Aktuality 2017-2018

STAY ALIVE

6. februára 2018 sa zišli žiaci prvého a druhého ročníka v aule našej školy na programe, ktorý pripravili žiačky III. B triedy Andrea Sekerášová a Kristína Zemančíková.

 

Autorky programu pripravili prezentáciu a video, ktoré ukázalo, aký sme v živote potrební, aký je svet úžasný a plný nádherných vecí, pre ktoré sa oplatí žiť. Báseň Hore nad mestom a pieseň Chýbaš v podaní Klaudie Parížkovej doplnili program, ktorý ukončilo muzikálové spracovanie Rómea a Júlie v podaní žiakov I., II. a III. B triedy.

Zámerom programu nebolo riešiť problém násilného ukončenia života tínedžermi, ale upozorniť, aby sme si jeden druhého viac všímali, dokázali komunikovať, či zveriť sa so svojimi problémami rodičom, spolužiakom, kamarátom. Príčinou samovraždy nie je iba jeden problém, ale nakopenie drobných denných mrzutostí. Poslednou kvapkou môže byť naoko banálna vec.                                                                                                                        

Dá sa takémuto fatálnemu riešeniu problémov zabrániť? Psychológovia sú presvedčení, že vo väčšine prípadov áno. A kedy máme spozornieť pri tínedžeroch? Ak stratia radosť z príjemných aktivít, veľa spia, náhle priberú či schudnú, kolíše im nálada, majú poruchy správania. Vtedy odborníčky radia rodičom i pedagógom okamžite vyhľadať odborníka – psychiatra či psychológa.