Aktuality 2015-2016

Viem, čím budem a prečo

Aj tento rok sa konala literárna súťaž s názvom: „Viem, čím budem a prečo. Aj my sme sa zapojili a do druhého ročníka súťaže sme zaslali naše práce. Organizátormi súťaže boli SEA – Agentúra pre vzdelanie a vedu v spolupráci s Alianciou priemyselných zväzov a portálom www.skola.sk.

 

Naši študenti písali v prácach svoju predstavu o budúcom povolaní spolu s dôvodom, prečo sa im táto profesia páči. Súťaže sa zúčastnilo 1000 súťažiacich a určite nebolo ľahké vybrať výhercov. Medzi výhercami sme sa ocitli aj my, a to naša študentka Mária Slaničanová z III. M triedy, získala krásne 3. miesto. Jej prácu si môžete prečítať aj vy na našej stránke. Majke blahoželáme a tešíme sa s ňou.

 

Moje pocity.

Prevzatie ceny v Bratislave.

Začalo to tým, že sme sa z triedy zapojili do celoslovenskej súťaže s názvom: „Viem čím budem a prečo.“ Pani učiteľka PhDr. Erika Kovaľová naše práce posielala e-mailom do tejto súťaže. O pár dní neskôr mi prišla domov pošta s informáciou, že som vyhrala 3. miesto a som pozvaná na odovzdávanie cien do Incheby v Bratislave. Odcestovala som v piatok 6. novembra 2015 ráno a odovzdávanie bolo o 14:00 hodine. Prvá kategória boli deti do 15 rokov, tie tvorili prostredníctvom kresieb. Výherné práce boli „Pastier levov“, „Mamička“ a pod. Vyššia kategória písala eseje. Ja som sa zapojila s prácou, v ktorej som písala o tom ako by som chcela byť matkou a zároveň milujem umenie. Je ťažké rozhodnúť sa medzi výtvarným umením a rodičovstvom. Každý výherca dostal pekné ceny. Boli nimi USB kľúče, tablety, knihy, externé nabíjačky a samozrejme sme dostali diplom. Som veľmi rada, že sme mali možnosť zapojiť sa. Chcem sa poďakovať hlavne pani učiteľke PhDr. Erike Kovaľovej a pani riaditeľke Ing. Erike Šuškovej.

 

 

 

Chcem byť …

 

Chcem byť matkou. Mňa samú prekvapila moja rázna odpoveď na otázku: „Čím by som chcela byť a prečo.“ Rastieme a dospievame, netušíme, kedy sa v nás zrodí myšlienka, záujem o nejakú prácu, ktorú chceme robiť celý život. Nikdy som nepremýšľala nad deťmi. Nikdy!

 

Milujem výtvarné umenie. Keď som bola malá, moje spolužiačky mali bábiky, chlapci sa v škôlke naháňali za autíčkami. Možno už tušíte kde som vtedy bola ja. Pýtala som si papier od pani učiteľky a sedávala som si sama za stôl. Za stôl, kde som mala z okna krásny výhľad na ulicu. Prečo som sa do toho zamilovala? To, ako máte pred sebou plátno, maľujete línie. Nevidíte nič, len výsledok. Zavriete sa do izby. Ticho a v ruke štetec. Vkladáte do maľby všetko čo máte v sebe. Lásku, šťastie, pocity, vzrušenie. Čo prežíva umelec, keď maľuje?

 

 

 

Eufória.

Dokonalosť spojenia plátna a lásky k plátnu. Dajte mi do rúk farbu a ja namaľujem váš výraz tváre, keď sa stretávate s matkou. Sedíte pri nej hodiny a hodiny. Popíjate čaj. Vaše oči žiaria šťastím. Zázrak je len v tom, že je to matka. Vždy je pri vás, či ste na vrchole plne zarábajúcej firmy alebo žijete v drevenej chatrči na okraji lesa a máte 10 malých detičiek. Milióny myšlienok sa mi preháňajú hlavou, keď mám možnosť maľovať. Akoby ste mali v rukách celý svet a mohli si s ním robiť čo len chcete. Ste vo svete fantázie. Tu je dovolené všetko. Všetko, na čo máte chuť. Odviažte sa. Buďte pánom svojho sveta. Prejav a zároveň vyjadrenie celého vnútra. Čo práve teraz cítim. Čo cítim? Nepoznám to slovami, poznám to maľbou. Dokážem cez ňu povedať všetko. Byť matkou je najnáročnejšie životné povolanie. Mamka mi hovorieva aká som bola, že ako malé dieťa, som preplakala niekedy aj dva mesiace. Nikto nevedel, čo mi je a nakoniec zistili, že je to astma.

 

 

 

Matkou.

Nový život v mojom tele. Prijať ho s láskou. Presne také, aké bude. Chcieť dieťa. Dať niekomu život, stvoriť ho, učiť ho, sprevádzať ho na ceste životom. Je nádherné nosiť v sebe nový život. Už v prvej sekunde vzplanie stvorenie. Bude schopné milovať, premýšľať, prijímať rany od života, ale aj odpúšťať. Bude schopné rozhodnúť sa pre vlastnú vieru a smer života. Nikdy neviete, kým vaše dieťa bude. Bude milovať umenie tak ako ja? Bude astronaut? Alebo bude žiť v paneláku a pracovať v marketingovej agentúre? Na ničom nezáleží. V skutočnosti si každá matka praje iba zdravie, šťastie a lásku pre svoje dieťa. Aby v živote robilo to, čo miluje. Vyrástlo, zaľúbilo sa a žilo. Žilo naplno, bez obmedzení. Na ničom nezáleží. Milujem život a život chcem človeku dať.

 

 

Mária Slaničanová, III. M