Aktuality 2023-2024, JAZYKOVÉ AKTIVITY - SJL, ANJ, NEJ

Anglické divadlo „1984“ v Žiline 

Po páde komunistického režimu v našej krajine sa mohlo zdať, že román Georga Orwella 1984 o autokracii totalitarizmu bude nanajvýš neaktuálny. Súčasné politické dianie však hovorí o opaku. Presne ako inscenácia v podaní TNT Theatre Britain, ktoré ponúkajú svoje predstavenia naprieč Slovenskom, Českou republikou a Poľskom. 

Naša škola – v zastúpení III. B, III. M a časti III. A – mala možnosť pozrieť si ich brilantné herecké výkony a skvelú angličtinu v Žiline, dňa 14. marca 2024.  

Hlavným hrdinom románu je úradník, súdruh Winston Smith, pracujúci na Ministerstve pravdy vo fiktívnej  zemi Oceánia, kde vládne tvrdá diktatúra na čele s tzv. Veľkým bratom. Winston je členom Strany, ktorá ovláda všetky médiá aj myslenie ľudí. Ústredné heslá vtedajšej ideológie zneli : „Vojna je mier“, „Sloboda je otroctvo“, „Nevedomosť je sila“. Winston je jeden z posledných, ktorí si uvedomujú, že Strana klame a vzoprie sa systému, za čo zaplatí krutú daň. Dramatizácia tohto, jedného z najzásadnejších literárnych diel 20. storočia, bola plná temných a desivých obrazov. Rozpráva o manipulácii s ľudskou mysľou a prinútila nás opýtať sa, kto vlastne sme a kde sú naše hranice? 

Ing. Zuzana Bedrichová