Aktuality 2022-2023, EKONOMICKÉ A INFORMATICKÉ AKTIVITY

GIRL’S DAY, alebo dievčatá vo svete IT

girls

Dňa 27. 4. 2023 sa žiačky I.A, I.B iis a III.B sps zúčastnili celoslovenskej informatickej akcie GIRL’S DAY, ktoré je súčasťou celosvetových osláv Medzinárodného dňa žien a dievčat v IT. Toto celoslovenské IT podujatie zorganizovalo občianske združenie Aj Ty v IT a konalo sa na Žilinskej univerzite, na Fakulte riadenia a informatiky a Fakulte elektrotechniky a informačných technológii v Žiline.

Cieľom tohto podujatia bolo predstaviť svet IT a moderných technológií dievčatám a priblížiť im, aké možnosti štúdia, práce či podnikania im tento sektor ponúka.

Dievčatá si mohli takto vyskúšať svoju silu proti robotickým strojom, zatancovať si s robotom, ktorý ich napodobňoval, videli prácu s termo kamerou, vyskúšali si tiež zmerať biosignály svojho tela, naučili sa zmerať si rýchlosť vlastnej pulznej vlny a odčítavať EKG a PPG zo svojho tela. Vytvorili si zaujímavé obrázky vo Photoshope a zoznámili sa s technológiou Internet vecí.

A čo na podujatie hovoria naše žiačky?

„Mohli sme si vyskúšať rôzne študentské technologické výtvory ako napríklad robotickú ruku na pretláčanie, nabíjanie mobilu pomocou mechaniky vody s čerpadlom, tancujúceho robota, meranie tlaku a mnoho ďalších vecí. Mňa táto prednáška zaujala, naučila som sa tam mnoho nových vecí a veľmi sa mi to páčilo. Bolo super, že sme si mohli aj my vyskúšať študentské IT výtvory, a určite by som sa tam rada vrátila.“ Antónia Bruníková, I.B iis

„Považovala som to ako DOD na škole, do ktorej by som sa aj rada prihlásila. Žiaci, ktorí tam študujú sa nám venovali a niečo nové som sa naučila aj v programovacom jazyku Python. Najviac sa mi páčilo robotické auto na vyťahovanie ľudí z bane , tzv. hover, na ktorý som sa mohla postaviť a previesť sa. Raz si niečo podobné vytvorím aj ja 😊. Teším sa aj z certifikátu, ktorý mi bude slúžiť ako milá spomienka.“ Veronika Slaničanová, III.B sps

Mgr. Daniela Joštiaková