Aktuality 2023-2024, KADERNÍCKE A KOZMETICKÉ AKTIVITY

Kaderník je umelec – odborná exkurzia

obraz

V odbornej príprave budúcich kaderníkov nezabúdame ani na pestovanie ich vkusu a estetického cítenia, aj keď schopnosť rozpoznávať krásu a posudzovať niečo z estetického hľadiska je veľmi subjektívne. Už grécki filozofi hľadali odpoveď na otázku „Čo je to krása…?“ Hľadanie podstaty krásy – ústrednej témy estetiky – je nekonečnou témou vzájomných rozhovorov. Jedna z mnohých definícií hovorí, že: „Krása je teda to, čo si zaslúži náš obdiv a chválu za to, že si to volíme kvôli nemu samému, pretože je to dobré a zároveň pre nás príjemné!“

Príjemné a tvorivé pocity sme mali možnosť prežiť s našimi žiakmi aj pri odbornej exkurzii v Tvrdošíne, kde v ART Galérii Schürger prezentuje svoju tvorbu mladá známa maliarka a textilná dizajnérka Noémi Kolčáková Szakállová. Jej dominantnou témou v tvorbe je ŽENA ako IKONA. Fascinovaná mytológiami celého sveta sa na jej obrazoch zjavujú v pestrosti farieb, s dôrazom na detaily, rôzne bohyne, bájne bytosti, morská víla, ale aj reálne významné ženy. Tieto bytosti predstavujú dušu a duchovnú podstatu ženy. Pointou každej tvorivej činnosti je prenos energií prostredníctvom autora na dielo a potom z diela na toho, kto dielo vníma. Tajomná sila, ktorá dokáže prenášať emóciu radosti autora pri tvorbe a vzápätí na človeka, ktorý sa na dielo pozerá a vidí, cíti. To isté sa deje  pri práci  kaderníka. Tiež tvorí, zanecháva svoj rukopis na zákazníkoch a svojou prácou dokáže preniesť emócie. Kaderník bol odjakživa pokladaný za umelca. Sme spolutvorcami vizuálnej kultúry, ktorá poznačí každú dobu. Je na nás, akú stopu za sebou necháme. Všetkým odporúčame spomenutú výstavu navštíviť. Potrvá do 22. októbra 2023.

Exkurziu sme veselo dokončili v ateliéri „Uveriteľne krásna“ majiteľky p. Soničky Bučekovej v Tvrdošíne, kde zapožičiavajú okrem plesových šiat aj vlasové doplnky a parochne. Žiačky si mohli všeličo vyskúšať samé na sebe. Z blondínky bola hneď bruneta!

Bc. Dáša Chudiaková