Aktuality 2023-2024, OSTATNÉ, POMOC DRUHÝM

Látkové a nelátkové závislosti

„Nezáleží na tom, či máš štýl, dobrú povesť alebo peniaze. Ak nemáš dobré srdce, nemáš žiadnu hodnotu.“  Louis de Funes 

V piatok 15. marca 2024 sa na našej škole uskutočnila prednáška na tému Látkové a nelátkové závislosti. Navštívil nás pán Ján Pjentek, ktorý nám porozprával o závislosti, ktorou si sám prešiel. Priblížil nám, že ako sa človek môže rýchlo stať závislým na určitej látke a to opakovane. Človek, ktorý je závislý si neuvedomuje aký to má škodlivý dopad na jeho život a ohrozuje tak vlastné zdravie i vzťahy okolo seba. Poukázal aj na to ako sa môže rozvinúť závislosť k rôznym veciam a činnostiam, nielen k užívaniu návykových látok. Môže ísť o nakupovanie, stávkovanie, hráčstvo, sexuálne aktivity, četovanie, hranie hier alebo inú aktivitu, ktorá prináša človeku potešenie či úľavu. Môže sa mu napokon vymknúť spod kontroly, získa v jeho živote veľkú dôležitosť a pokračuje v nej aj napriek tomu, že jemu i jeho okoliu zreteľne škodí. Sme veľmi radi, že nás informoval aj o patologickom hráčstve, aby sme vedeli včas rozpoznať a zabrániť závažným a nepriaznivým dôsledkom. 

PhDr. Erika Kovaľová 

 

Očami žiakov: 

Prišla som s tým, že to nič nebude, s prepáčením somarina, ale keď začal rozprávať, zostala som zaskočená…, a teraz stále rozmýšľam. Priznám sa, vyšla mi aj slza. Veľmi pekne to bolo rozprávané. 

Veľmi pekný opis dnešnej generácie, som rada, že taký človek má silu a nemá hanbu hovoriť ohľadom seba, keď bol na dne. Klobúk dole, že sa dal na nohy a informuje o tom dnešnú mládež. Má veľmi dobrý prístup k tomu. 

Prednáška sa mi páčila, bola náučná a dozvedela som sa mnoho nových vecí. Je to smutné, čo všetko sa mu stalo, bolo mi do plaču, až ma to tak pri srdiečku zabolelo. Rada počúvam takýchto ľudí a ako sa hovorí: „Poučíš sa z vlastnej chyby.“ 

Bolo to super. Bavilo ma to. Dalo mi to  veľa do života. Vedel som o čom to všetko bolo. Zistil som hlavne veľa informácii o tých THC a psychotropných látkach. 

Bolo to fajn, motivácia, že nemáme také veci robiť. Taktiež pokúšať sa o stratu života. Veľmi sa mi páčilo ako sa dali dokopy ako rodina. Mohol by chodievať k nám do školy častejšie. Veľmi inšpiratívny človek. 

Bolo to veľmi silné, odvážne, že dokázal o tom takto otvorené rozprávať. Podľa mňa by mal častejšie do našej školy chodiť, ale mal o sebe viac povedať. Janči mal príjemný hlas.  

Páčil sa mi jeho životný príbeh, mala som zimomriavky, keď hovoril o svojom synovi. Je super, že sa nevzdal a mal silu ísť ďalej. 

Bolo to smutné, ale aj náučné. Páčilo sa mi, že nám povedal aj o THC. Nepáčilo sa mi, že nás strašil, aspoň ja ako chalan som to tak vnímal. Každý jeden z nás vie podľa mňa, čo prinášajú sociálne siete, ale bolo to ináč super.  

Dalo mi to veľmi veľa a zmenilo mi to pohľad na život. 

Táto prednáška mi otvorila oči, že si mám dávať pozor na internete, čo zverejňujem. 

Pán, ktorý prednášal sa mi veľmi páčil. Bol to jeho životný príbeh a vedel o čom rozpráva. Určite nech  v tom pokračuje, môže pomôcť mnohým ľuďom. 

Bolo to veľmi zaujímavé a uvedomila som si veľa veci a za to vám ďakujem. Rada som, že som vás spoznala a že ste nám porozprávali aj o vašom živote. 

Odkazy: 

Je obdivuhodné, že dokážete o tomto tak rozprávať. Veľmi sa mi to páčilo. Myslím si, že o tomto by sa malo rozprávať viac. Ste silný človek a dúfam, že už bude len dobre. 

Dúfam, že sa vám podarí splatiť všetky dlhy. Váš život ma zaujal. V niektorých veciach sa vám nečudujem a držte sa. Žite tak, ako by ste chceli žiť. Pozdravujem.  

Páčilo sa mi to veľmi, hlavne aj ako to dokážete hovoriť všetky tie veci o sebe a v takejto situácii. Ide z vás dobro! Pozdravte syna, je to frajer.  

Obdivujem vás ako ste sa rozhodol rozprávať o tom všetkom širokej verejnosti. Budem rada, keď sa ešte niekedy na našej škole stretneme. Máte u mňa veľký obdiv, ja by som to nedokázala.  

Ukázali ste akú veľkú silu máte sa postaviť voči tomuto a voči ťažkým veciam, ktoré ste prežili. Mňa to prinútilo sa zamyslieť nad nástrahami dnešného života a pochopiť všetkých, ktorí to prežívajú. Prajem vám, aby ste pokračovali v tom čo robíte, naďalej buďte taký silný a šírte to ďalej. 

 

Očami učiteľov: 

Úžasná a veľmi podnetná prednáška. V mnohých veciach mi otvorila oči a ukázala na dané skutočnosti iný pohľad. Obdivujem ľudí, ktorí bez zábran dokážu prerozprávať svoj ťažký životný príbeh. Odporúčam vypočuť si ju všetkým mladým. Životná skúsenosť prednášajúceho môže pomôcť zachrániť životy ďalším. Držím prsty všetkým, ktorých sa to akokoľvek týka, nech nájdu tu správnu cestu v živote.   

Najlepšia prednáška za poslednú dobu akú som počula. Silné slová, pritom tak pravdivé. Myslím si, že žiakom sa páčilo a začali rozmýšľať.  

Som veľmi vďačná za možnosť zúčastniť sa prednášky s pánom P. Pôsobil charizmaticky a zároveň veľmi fundovane. Obdivujem silu jeho osobnosti, pretože rozprávanie na verejnosti o svojom zlyhaní potrebuje veľkú dávku pokory a sily. Tento obdiv patrí aj jeho manželke a deťom, lebo svojím predchádzajúcim spôsobom života ubližoval nielen sebe, ale hlavne im… 

Oboznámil nás s viacerými novodobými nelátkovými závislosťami takou formou, že to vyvolalo vo mne až úzkosť a strach. Ale žiaľ je to realita dnešnej doby, ktorá sa týka predovšetkým mládeže, a s tou pracujeme aj my, učitelia. Úprimne mu ďakujeme za rady, ktoré budeme určite aplikovať v práci s mladými ľuďmi, ktorí sú novodobými závislosťami najviac ohrození.       

Túto prednášku by som odporučila absolvovať nielen pedagógom, ale aj všetkým žiakom a ich rodičom.        

Ďakujeme.