„Čo keď sa ti niečo stane?” alebo „Nebojíš sa?” a mnohé iné otázky mi ľudia položili pred vyskúšaním Erasmus+ projektu. Úprimne, strach tam bol, ale nasadla som do lietadla a utiekla z reality…
Kde začať? Tento projekt Erasmus+ s názvom „We are Europe! Re:Load.“ od 12. 12. do 20. 12. 2022 bol jedným z najlepších zážitkov v našom živote. Konal sa v slnečnej Molline v Španielsku. Ja som sa na mládežnícku výmenu dostala cez organizáciu na Facebooku, podala prihlášku a čakala, kým ma zoberú.
Celý proces trval okolo 1,5 až 2 mesiacov, čiže, kým som niečo našla, podávala prihlášky aj na iné projekty, vypisovala údaje o sebe – rôzne dotazníky a formuláre, písala som domácej agentúre, aj tej hosťovskej, hľadala letenky a čakala.
Pre niektorých z nás to bola prvá návšteva mládežníckej výmeny, iní už mali nejaké predchádzajúce skúsenosti. Od prvého dňa sme robili toľko vzdelávacích a zábavných aktivít, ktoré nás veľmi bavili. Tieto aktivity boli zamerané na témy európskych hodnôt ako ľudská dôstojnosť, demokracia, ľudské práva, právny štát a mnohé ďalšie. Tento projekt bol skvelou príležitosťou dozvedieť sa o právach mladej generácie a o sile mladých ľudí meniť svet na lepšie miesto.
Robili sme tiež množstvo aktivít v rôznych tímoch, kde sme mali možnosť spoznať toľko inšpiratívnych ľudí z krajín ako Španielsko, Taliansko, Portugalsko, Rumunsko, Poľsko a samozrejme aj z našej vlastnej krajiny, Slovenska. Zdieľali sme vlastné nápady, názory a myšlienky o spoločnosti, v ktorej žijeme. Veľmi sa nám páčila aktivita, počas ktorej sme si mohli vytvoriť vlastnú krajinu s vlastnými pravidlami, zákonmi, jazykom, právami atď. Ocenila som, že všetky krajiny vytvorené 6 rôznymi tímami mali pravidlá ako žiadna diskriminácia, žiadne posudzovanie sa, žiaden rasizmus, žiadna homofóbia a podobne.
Tiež sme milovali všetky energizers pred každou aktivitou, kde sme si mali precvičiť logické, ústne a mentálne schopnosti. Medzi aktivitami sme mali prestávky na kávu, kde sme si mohli trochu oddýchnuť a porozprávať sa s inými ľuďmi. Počas prestávok na kávu každá krajina predstavovala svoje vlastné typické jedlo a občerstvenie. Každý deň to bola iná krajina, a to zahŕňalo aj prezentácie alebo videá o konkrétnej krajine, čo bol skvelý spôsob, ako sa priblížiť kultúre a životnému štýlu danej krajiny. Áno, Erasmus život sú samé párty.
„We Are Europe“ mi skutočne otvorilo oči. Fascinovalo ma, že toľko mladých ľudí je naozaj kreatívnych, férových a šikovných. Vedia vybudovať lepšiu spoločnosť a sú skutočne otvorení. Preto som s týmito ľuďmi nadviazala toľko úžasných a silných priateľstiev a keď sme sa museli rozlúčiť, všetci plakali. Tento projekt navždy zostane v mojom srdci, pretože zakaždým, keď naň pomyslím, hlavou mi prebehnú len tie najlepšie spomienky.
Žaneta Figurová, III. A