Aktuality 2022-2023, EKONOMICKÉ A INFORMATICKÉ AKTIVITY

Príležitosti na podnikanie pre mladých

prednáška

Ponúka Orava príležitosti na podnikanie pre mladých? Áno.  

3. októbra 2022 žiakov z III. M a IV. Bsps čakalo prekvapenie v  podobe vzácneho hosťa. Pani Renáta Rešutíková z  P-MONT, s. r. o. nám prišla poskytnúť rady týkajúce sa podnikania. Prezradila nám, že je treba nebáť sa a začať s podnikaním už na vysokej škole.

Založiť si živnosť nie je nič zložité. Stačí sa prihlásiť cez portál slovensko.sk pomocou občianskeho preukazu s čipom a systém vás ako živnostníka prihlási na daňový úrad a zdravotnú poisťovňu. A  to všetko zadarmo a z pohodlia domova. Samozrejme je možné živnosť vybaviť priamo na živnostenskom úrade, avšak za menší poplatok za každý predmet podnikania. Ďalšou možnosťou sú jednotné kontaktné miesta, na ktorých je možné vybaviť všetky povinné administratívne úkony so začiatkom podnikania a niektoré úkony súvisiace s podnikateľskou činnosťou na jednom mieste.  

Pýtala sa nás na naše podnikateľské nápady, pričom nám sama niekoľko nápadov navrhla podľa našich záľub:  

  • adrenalínová zábava, aj v našom regióne často vyhľadávaná, každý sa musí nejako odreagovať a taká športová výstroj je často príliš drahá, a preto je výhodné ju požičiavať.   
  • osobní tréneri, keďže v súčasnosti každý rád cvičí.  
  • programátori – je ich na niektoré projekty stále málo, a teda je ešte miesto pre zlepšovanie existujúcich programov.   
  • marketingový pracovník – pre tých s marketingovými zručnosťami či trochou estetického cítenia je príležitosťou vrhnúť sa na tvorbu návrhov plagátov či iných reklamných prostriedkov.  

Novinky neobchádzajú ani náš kraj a aj práve preto vzniklo v  Oravskej Polhore prvé miesto svojho druhu v okolí, ktoré ponúka na prenájom zdieľané kancelárie s kuchynkou a zasadačkou, aby ste si zákazníkov či kolegov nevodili k sebe domov. Cieľom je vytvoriť podmienky pre rozvoj miestnych podnikateľov a ich spoluprácu. Viac na coworkpolhora.sk. Vďaka takýmto projektom a novým informáciám je začať podnikať jednoduchšie ako kedykoľvek predtým.  

Marko Mikos, IV. Bsps  

prednáška prednáškaprednáška