Aktuality 2023-2024, OSTATNÉ

Prípad Chameleón – diskusia o nelátkových závislostiach

„Vieme, kým sme, ale nevieme, čím môžeme byť.“  William Shakespeare

V piatok 5. apríla 2024 sa na našej škole uskutočnila diskusia o nelátkových závislostiach. Naši hostia oboznámili žiakov s látkovými a nelátkovými závislosťami, skúsenosťami s hazardom. Poukázali na to, aký je gambling nebezpečnejší ako látkové závislosti. Pretože hra sa spája s ľudstvom odjakživa. Je to príjemná a dobrovoľná aktivita, ktorá má človeku navodiť zábavu, uvoľnenie, vyplniť voľný čas. Medzi objekty hrania patria aj hracie automaty, ruleta, stávkovanie na výsledky športových podujatí a tipovanie, kartové a vlastne všetky ostatné hazardné hry.

Čím častejšie sa do hry zapájame, tým viac priťahuje našu pozornosť. Na jednej strane nás hra odkláňa od každodennej reality, no na strane druhej, návrat z virtuálnej reality do bežného života je menej zaujímavý. Niekedy sa môže stať, že prepadneme hre a vášeň hazardovať začne ovplyvňovať život natoľko, že hra sa stáva problémom. Vysvetlili nám, že craving je nutkavá túžba užiť si hazardnú hru. Pri snahe znížiť kontakt s hazardom je baženie väčšie a môžu sa prejaviť abstinenčné príznaky (nervozita, podráždenosť, neraz aj agresivita, beznádej, únik k iným závislostiam). Jedinec sa ocitá v akomsi začarovanom kruhu. Snaží sa zachrániť celú situáciu ďalšou výhrou. Požičiava si peniaze, častokrát aj nelegálnou cestou. Finančný deficit sa prehlbuje, z neúspechov obviňuje okolie, rodina sa rozpadá. Gambler nevie ovládať nutkanie hrať, stáva sa závislým. Taktiež upozornili žiakov na sociálnu sieť TikTok, ktorá priťahuje používateľov a neuvedomujú si, že skrýva niekoľko rizík.  

U žiakov vyvolala táto prednáška veľa aj nezodpovedaných otázok.  

Na konci nášho stretnutia boli učitelia a žiaci pozvaní na verejnú diskusiu o fenoméne nelátkových závislostí s názvom Prípad Chameleón do rímsko-katolíckeho kostola sv. Šimona a Júdu v Námestove. 

PhDr. Erika Kovaľová