Aktuality 2021-2022

100. výročie úmrtia P. O. HVIEZDOSLAVA

Rok 2021 je rokom 100. výročia úmrtia nášho oravského velikána P. O. Hviezdoslava (zomrel presne 8. novembra 1921).

Diela: Hájnikova žena, Ežo Vlkolinský, Gábor Vlkolinský, Zuzanka Hraškovie, Herodes a Herodias, Krvané sonety…, muž mnohých mašlí, milovník cigár, ospevovateľ krásnej oravskej prírody… – a ešte veľa ďalších špecifík sa nám spája s naším Paľkom.

phoca thumb m 001

A keďže strávil na Orave vyše 20 rokov (1875 – 1899) – vykonával tu samostatnú advokátsku prax a pôsobil taktiež ako člen súdu alebo vedúci filiálky Tatrabanky, rozhodli sme sa uctiť si ho v spolupráci s Mestskou knižnicou Námestovo a zrealizovali sme výstavu s názvom HVIEZDOSLAVOVO MAĽOVANÉ NÁMESTOVO. Žiaci (1. – 4. ročník) tvorili práce s vybraným úryvkom z diel P. O. Hviezdoslava a ich ďalšou úlohou bolo namaľovať dielo inšpirované týmto úryvkom.

V našich žiakoch sme našli kreatívneho ducha i výtvarné nadanie, čomu sa veľmi tešíme. Viacerí svoj plagát obohatili aj maľbou P. O. Hviezdoslava, za čo im chceme úprimne poďakovať a pochváliť ich. Práce boli vystavené na poschodiach školy od 6. novembra 2021.

10. novembra 2021 sme ich odovzdali Mestskej knižnici Námestovo, kde mala byť v priebehu decembra realizovaná veľká výstava prác rôznych námestovských škôl a najhodnotnejšie diela budú odmenené. Kvôli pandemickým opatreniam to preložili. O konkrétnom dátume výstavy v Kultúrnom dome v Námestove vás budeme informovať a na hodinách SJL výstavu určíte navštívime…