Aktuality 2017-2018

Jarná škola – Internet vecí IoT

Žilinská univerzita, Fakulta riadenia a informatiky v Žiline, organizovala 5. – 9. marca 2018 už tretí ročník Jarnej školy programovania a internetu vecí IoT pre stredné školy z celého Slovenska.

 

Jednoduchým, zaujímavým a hlavne prístupným spôsobom sa snažila podať základné informácie o zostavovaní, oživovaní, ovládaní (programovaní) vstavaných zariadení a ich následné prepojenie s internetom. Celá akcia bola zastrešená spoločnosťou IT Akademia, a to finančne a organizačne. Touto cestou by sme sa chceli poďakovať spoločnosti IT Akademia a Žilinskej univerzite, Fakulte riadenia a informatiky v Žiline za atraktívny týždeň na vysokoškolskej akademickej pôde. Žiaci získali cenné skúsenosti a tešia sa na ďalší ročník.

 

Postreh žiačky Andrey Sekerášovej:

Celotýždňovou úlohou bolo programovanie elektronickej dosky pomocou jazyka C++. Na začiatku nám dodali schému zapojenia i samostatné komponenty dosky, ktoré sme si sami osadili a dosku nakoniec oživili. Pod dohľadom študentov z univerzity sme sa učili programovať a neskôr sme si to vyskúšali na svojich vlastných doskách. Snažili sa nás naučiť, ako to pracuje a ukázali nám aké je to jednoduché. Keď sme niečo nevedeli, ochotne pomohli a presvedčili nás, že to vieme urobiť aj my. Jeden z nich mi povedal dôležitú vetu: „Všetko je o logike. Povedz si to, čo chceš, aby ti to vykonalo a potom to tam len napíš do programu.“ A mal pravdu. Každý deň nás učili niečo nové a bolo to stále zaujímavejšie. Spoznali sme nových ľudí a odniesli sme si veľa spomienok. Aspoň sčasti sme mali možnosť spoznať vysokoškolský život. Na konci týždňa sme dostali certifikáty a odchádzali sme domov. Na prvý pohľad možno nezaujímavá „vec“, ktorú niektorí ľudia ani nepoznajú a zdá sa im nudná, no nám dala veľa. Ak by sa to dalo opakovať, určite by som tam šla znovu. Možno bolo pár momentov, ktoré neboli práve jednoduché (päťhodinová prednáška), ale všetko je na niečo dobré. A práve tento kurz nám to dobré do života dal a ukázal nám, že všetko je možné, len musíme pre to aj niečo sami urobiť.

Andrea Sekerášová, III. B