Aktuality 2017-2018

Návšteva Európskeho parlamentu na pozvanie Ivana Štefanca

Od 13. do 16. novembra 2017 navštívili žiaci Andrea Sekerášová (3. B) a Ján Malák (3. M) spolu s pani učiteľkou Brezovskou Európsky parlament (EP) v Štrasburgu na pozvanie europoslanca Ivana Štefanca.

 

 

Pozvanie sme s radosťou prijali, a tak sme sa v pondelok 13. novembra vybrali na cestu do Bratislavy, odkiaľ sme autobusom cestovali do Štrasburgu. Spolu s nami sa zúčastnili aj rôzne školy z celého Slovenska. V utorok, kedy sme sa dostavili na miesto činu do mesta Štrasburg, sme spoznávali historické dominanty mesta, ako napríklad veľkolepú katedrálu Notre Dame, plavili sme sa po rieke Rýn, odkiaľ sme mali fascinujúce výhľady na mesto. Po plavbe loďou sme išli na obed, kde sme mali možnosť ochutnať tradičnú domácu chuťovku – Flammkuchen. Hneď po obede sme spoznávali mesto sami, boli sme na trhoch a mnohí si kúpili rôzne suveníry. Keď prišiel večer, tak sme sa presunuli do nemeckého mesta Bühl, kde sme mali zabezpečené ubytovanie a stravovanie. Deň D prišiel v stredu 15. novembra, kedy sme sa vybrali do EP a tu bol zabezpečený pestrý program. V pléne EP sa prezentoval aj slovenský prezident Andrej Kiska, a tak sa zo všetkých prezidentov SR stal prvým, ktorý vystúpil v EP. Jeho prejav sa týkal hlavne BREXITU a pozície Slovenska v EÚ. Po svojom prejave zožal „standing ovation“ a my sme sa presunuli na obed do jedálne EP. Po chutnom obede sme preskúmali rôzne miestnosti, ktoré sa nachádzajú v honosnom EP. Ešte predtým ako sme diskutovali s europoslancom Štefancom, sa Andrei podaril „husársky kúsok“ – odfotografovala sa s hlavou nášho štátu. Potom sme diskutovali s pánom europoslancom Ivanom Štefancom. Z Oravy sme mu doniesli „special present“ v podobe syrovej torty a zároveň sme ho pozvali na diskusiu do našej strednej odbornej školy. S pánom Štefancom sme si urobili aj skupinovú fotografiu pri vlajkách v EP. Mali sme ešte krátku prezentáciu o fungovaní EÚ. Z EP sme odchádzali domov vo večerných hodinách.

Ja osobne považujem za vrchol našej návštevy stredajší deň v EP. Mne ako človeku, ktorý bol v EP v Štrasburgu už druhýkrát, sa to hovorí až prekvapivo jednoducho. Je to hlavne z toho dôvodu, že prezidenta krajiny nepočujete rečniť každý deň. Z našej návštevy máme množstvo fotiek, ktoré si môžete pozrieť v galérii. Za nás všetkých mi zostáva už len poďakovať pánovi Ivanovi Štefancovi za pozvanie a samozrejme sa tešíme na jeho návštevu v našej škole.