Aktuality 2016-2017

Tvorba projektov na Orave – čo nás čaká?

V našej škole sme 11. novembra 2016 realizovali stretnutie s pánom Michalom Strnálom, ktorý sa venuje oblasti tvorby projektov. Ak chcete čokoľvek vedieť o tom, ako sa na Orave dajú financovať projekty, toto je ten správny človek.

 

Okrem toho, že je starostom obce Oravská Polhora, je predsedom Miestnej akčnej skupiny Biela Orava, riaditeľom Agentúry pre regionálny rozvoj so sídlom v Dolnom Kubíne, ex-post hodnotiteľom Programu rozvoja vidieka a prednáša na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre.

Okrem toho, že nám vysvetlil ako prebieha celý projektový cyklus, sme sa dozvedeli o Miestnej akčnej skupine Biela Orava, ktorá sídli na nábreží Oravskej priehrady v Námestove. Členmi je 23 obcí Bielej Oravy a 23 podnikateľov a občianskych združení. Biela Orava dostala zo zdrojov EÚ 3,5 milióna eur na rozvojové projekty, ktoré musí použiť do roku 2022. O tom, kto dostane dotáciu, budú rozhodovať ľudia priamo tu – na Orave a nie niekto, kto náš kraj nepozná. Môžeme sa tešiť na množstvo nových projektov, ktoré podajú naše obce a mesto Námestovo.

Žiaci sa pýtali, prečo existuje cyklotrasa len z poľskej strany hranice a nepokračuje na Slovensko v Rabči, prečo je nedostupný prameň Slaná voda, aké projekty podali obce, v ktorých žijú. V regióne Biela Orava sa budú podporovať mladí farmári, výstavba detských ihrísk, chodníky v obciach, cyklotrasy, v pláne je aj výstavba Európskeho centra gajdošskej kultúry a iné.