Aktuality 2018-2019

EUROSCOLA 2019

Projekt EUROSCOLA (realizátorom je Európsky parlament) je projektom, do ktorého sa Stredná odborná škola podnikania a služieb v Námestove zapojila tento školský rok už tretíkrát.

Naša škola sa môže pýšiť veľkou úspešnosťou, nakoľko sa projekt opäť niesol v úspešnom duchu. V piatok 14. decembra 2018 prebrali pani učiteľka Borovjáková a žiaci Tatiana Pientáková (II. B), Mário Čiernik a Ján Malák (obaja IV. M) diplom za 5. miesto v konkurencii 25 stredných škôl v rámci celého Slovenska.

Náš projekt v tejto konkurencii obstál na výbornú, a tak sa žiaci a pedagógovia našej školy mohli zúčastniť 21. februára 2019 pracovného dňa v Európskom parlamente v Štrasburgu. Všetci sa ocitli v rolách europoslancov, ktorí každodenne zastupujú záujmy členských krajín EÚ a ich občanov. Tak ako tomu býva každý rok, ani tento rok tomu nebol výnimkou. Prvým bodom programu bolo predstavenie zúčastnených škôl. Našu školu predstavila Tatiana Pientáková, Lenka Ondreková, Adrián Matis a Michaela Motýľová, a to v typickom slovenskom kroji. Celú reč sprevádzala hra na píšťalke a harmonike. Po predstavení Lenka Ondreková spríjemnila atmosféru v pléne Európskeho parlamentu spevom ľudovej piesne Páslo dievča pávy, za čo si získala obrovský potlesk všetkých zúčastnených. Táto prezentácia bola znakom precíznosti a ukážkou toho, že sme hrdí na to, že sme Slováci! Nasledovala pauza na obed a po nej prišlo rokovanie vo výboroch na dané témy, ktoré sa aktuálne rozoberajú v rámci spoločnosti. Z rokovania vo výboroch sa spracoval tzv. report a odprezentoval sa v pléne Európskeho parlamentu. Potom nás čakalo už len vyvrcholenie hry EUROGAME, ktorá je zaujímavým spestrením tohto dňa. Žiaci si z Európskeho parlamentu odniesli veľké množstvo skúseností, napr. komunikáciu v cudzom jazyku, v ktorom boli nútení komunikovať celý deň. Ďakujeme Európskemu parlamentu za možnosť zúčastniť sa súťaže EUROSCOLA, ale i dňa v Európskom parlamente!

Na našej škole býva zvykom, že takáto výnimočná cesta do Štrasburgu sa stane ešte výnimočnejšou a to preto, lebo pani učiteľka Pazúriková pripraví program na celý týždeň. Týždeň plný spoznávania európskych veľkomiest a pamiatok, ktorý ulahodí nejednému oku. Naši žiaci za ten týždeň videli také skvosty ako: Paríž – Eiffelova veža, Notre Dame, bazilika Sacre Coeur, múzeum Louvre; Štrasburg – historické centrum, Notre Dame, Európsky parlament, Rada Európy; Verdun – bojisko v 1. svetovej vojne, zákopy; Heidelberg – historické centrum mesta, hrad; Karlsruhe – historické centrum mesta, obchodné centrum. Skvelý týždeň ubehol rýchlejšie ako by sme si priali a už sme boli doma.

Tento výlet hodnotili naši žiaci veľmi kladne, čo dokazujú aj ich reakcie:

• Stretli sme veľa nových ľudí, našli sme si tam nových kamarátov.

• Mohli sme byť v tradičnom slovenskom oblečení, čo sa mi veľmi páčilo.

• Naučila som sa tam veľa nových vecí, zaujímavé bolo pracovanie v skupinách.

• Uvedomila som si, ako dôležité sú pre nás cudzie jazyky.

• Nadobudol som veľmi dôležité skúsenosti, ktoré mi pomôžu v budúcnosti.

• Veľmi zaujímavé bolo počúvať názory iných ľudí z rôznych krajín.

• Páčilo sa mi to, že som musela celý deň komunikovať v cudzom jazyku.

• Zistila som, že ľudia z iných krajín EÚ sú veľmi milí a priateľskí.

• Veľmi ma zaujala hra EUROGAME.

• Interiér Európskeho parlamentu je skvostný, som rád, že som ho mohol vidieť na vlastné oči.

• Mne osobne sa páčila práca vo výboroch, kde sme podrobne rozoberali danú tému.

Link, na ktorom si môžete pozrieť náš deň strávený v Európskom parlamente.