Aktuality 2018-2019

Projekt EUROSCOLA priniesol ďalší krásny výsledok

14. decembra 2018 sa študenti Tatiana Pientáková (II. B), Mário Čiernik a Ján Malák (obaja IV. M) spolu s pani učiteľkou Ing. Evou Borovjákovou zúčastnili slávnostného vyhodnotenia súťaže Euroscola 2019 v Informačnej kancelárii Európskeho parlamentu (EP) v Bratislave.

Našej škole sa už tretíkrát podarilo v tvrdej konkurencii slovenských stredných škôl uspieť – umiestnili sme sa na krásnom 5. mieste, najlepšie spomedzi zapojených škôl z Oravy (okrem nás sa zapojili do súťaže aj Gymnázium Martina Hattalu v Trstenej, Súkromná SŠ EDUCO – Námestovo a Gymnázium Antona Bernoláka v Námestove). Ešte krajším zistením však bolo to, že sme škola s najlepším projektom v rámci celého Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK). Zaslúženou odmenou za tvrdú 2-mesačnú prácu bude pre našich žiakov návšteva Európskeho parlamentu v Štrasburgu (Francúzsko) 21. februára 2019.

Do súťaže sa zapojilo celkovo 25 škôl z celého Slovenska, z toho 7 víťazných sa zúčastnilo slávnostného vyhodnotenia. Pre slovenských študentov je vynikajúcou správou, že Informačnej kancelárii sa podarilo získať ešte miesta pre návštevu EP v Štrasburgu pre ďalšie 4 školy, tie však EP navštívia na jeseň budúceho roku. Nakoniec tak bolo ocenených 11 škôl namiesto pôvodných 7 škôl. Slávnostného vyhodnotenia sa zúčastnili aj významní hostia: riaditeľ Informačnej kancelárie EP na Slovensku Robert Hajšel, europoslanec Ivan Štefanec a jeho kolegyňa, europoslankyňa Monika Beňová.

13. ročník Euroscoly sa niesol v znamení tém Európske voľby 2019 (téma, ktorej sa venoval aj náš projektový tím) a iniciatívy #tentorazidemvolit. Boli to témy, ktorým sa školy v realizácii projektu najviac venovali. Pre Slovensko je to pozitívne zistenie, pretože je to znak, že mladí ľudia sa o voľby do EP zaujímajú. Najkrajšie myšlienky podľa mňa na vyhodnotení v Bratislave prezentoval europoslanec Ivan Štefanec, ktorý sa vyjadril takto: „Ak sa niekto nezaujíma o EÚ, to neznamená, že sa EÚ nezaujíma oňho“. „Naša práca je pestrá, ale diskusie s účastníkmi Euroscoly a mladými sú jej najkrajšou súčasťou,“ dodal.