Aktuality 2018-2019

Svetový deň sporenia – 31. október

Svetový deň sporenia bol vyhlásený na 1. medzinárodnom bankovníckom kongrese v Miláne v októbri 1924. V roku 1989 ho schválilo OSN.

Hlavným cieľom je zvýšenie povedomia verejnosti o význame úspor pre domácnosti a ekonomiku krajiny. Sú dôležitým prvkom v boji proti chudobe a prvkom sociálneho a ekonomického pokroku.

Peniaze si treba rozložiť

Finančné prostriedky je vhodné rozložiť nielen z časového, ale aj produktového hľadiska. Inými slovami nevkladať všetky vajíčka do jedného košíka. Časť prostriedkov vložiť na sporiaci účet, ktoré máme v prípade potreby kedykoľvek k dispozícii. Časť investovať konzervatívnym spôsobom a časť vložiť do investícií s rizikom. Záleží len na nás akú mieru rizika dokážeme akceptovať. Čím vyššie riziko, tým vyšší výnos. Pokiaľ peniaze nebudeme dlhšiu dobu potrebovať, skúsme investovanie do fondov alebo do akcií.

Koľko si odkladať?

Nie každý má veľa peňazí nazvyš, a tak tisícky ľudí sporenie zanedbávajú. Povedia si, že odkladať pár desiatok eur mesačne nemá zmysel. Omyl. Pri pravidelnom sporení aj menšej sumy sa dokáže za niekoľko mesiacov vytvoriť slušná rezerva, ktorú môžeme použiť pri neočakávaných výdavkoch. Tá by mala byť minimálne vo výške troch mesačných platov.